Instalacja elektryczna koszt

Nie pisaliśmy jeszcze na blogu o kosztach związanych z założeniem instalacji elektrycznej. Na początku podkreślmy, że koszt instalacji może być różny i zależy od stopnia skomplikowania instalacji oraz rodzaju materiałów.

Projekt

Prace nad instalacją należy rozpocząć od zlecenia projektu. Warto zapłacić te 500-1000 zł i taki projekt posiadać. Dlaczego? Po pierwsze to ułatwienie jeśli chodzi o inne instalacje. Po drugie nie ma mowy np. o niewłaściwym rozmieszczeniu gniazdek. Po trzecie wiadomo jaki zakres prac należy do elektryka.

Fachowiec

To ile zażąda od nas elektryk zależy od wielkości zlecenia oraz regionu kraju. Większość fachowców za robociznę rozlicza się na podstawie ilości tzw. punktów (element instalacji). Cena za 1 punkt to około 60 zł.

Kable itd.

Na koszt instalacji elektrycznej składa się również  oczywiście koszt materiałów. Tutaj tak naprawdę powstaje największa różnica w końcowej sumie. Można bowiem zakupić najtańsze przewody, gniazdka i inne elementy instalacji i zapłacić grosze. Można także wybrać najdroższe materiały i zapłacić fortunę. Same gniazdka w cenie sporo się różnią – od kilku do nawet kilkuset złotych za sztukę. Jeśli chodzi o gniazdka to wybór takiego czy takiego nie ma znaczenia, tzn. ma ale tylko pod względem estetycznym. Co innego wybór przewodów – tutaj warto postawić na droższe, czyli te z rdzeniem miedzianym. Nie będziemy wówczas co jakiś czas zmuszeniu do wymiany instalacji, co przyznajcie jest wystarczającym argumentem.

Ile zapłacimy?

Podliczenie kosztów instalacji nie jest takie proste. Co prawda koszt projektu czy montażu instalacji jest mniej więcej do przewidzenia to jednak trudno oszacować koszt zakupu materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *