5 sposobów na oszczędne korzystanie z lodówki

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym. To także urządzenie, które działa przez całą dobę. Ma zatem spory wkład w wysokość rachunków za prąd. Co zrobić, aby lodówka pobierała mniej energii? Mamy kilka rad, które spowodują, że duży rachunek za prąd będzie nieco mniejszy.

  1. Dobra lokalizacja lodówki

Nie wszyscy być może wiedzą, że dla lodówki istotne jest miejsce ustawienia. Urządzenie to powinno się znajdować jak najdalej źródeł ciepła typu grzejnik, kuchenka czy piekarnik. Wyższa temperatura choć o jeden stopień powoduje wzrost zużycia energii o kilkanaście procent. Lodówka ponadto powinna być wypoziomowana oraz stać w oddaleniu od ściany.

  1. Otwieranie lodówki na krótko

Lodówka będzie pobierać więcej prądu, jeśli często i na długo będzie otwierana. Warto zatem zaplanować co i w którym miejscu lodówki się znajdzie – wówczas szybciej znajdziemy potrzebny nam produkt.

  1. Usuwanie wilgoci

W lodówce nie powinna zagościć wilgoć, bowiem wtedy trudno jest schłodzić jej wnętrze. Usuwamy zatem wszelki szron z wnętrza lodówki. Nowsze modele posiadają funkcje no Frost, która ma zapobiegać pojawianiu się na ścianach lodówki kryształów lodu. Zaleca się, aby raz do roku całkowicie rozmrozić. Warto też postawić na pudełka próżniowe.

  1. Rozmrażanie w lodówce

Jeśli masz coś do odmrożenia to wykorzystaj do tej czynności lodówkę. Oczywiście jest to wolniejszy proces rozmrażania, ale dzięki temu możemy ochłodzić wnętrze lodówki. Ponadto wielu uważa, że wolne rozmrażanie przekłada się na lepszy smak i konsystencje potrawy.

  1. Odpowiednia temperatura

Ile powinna wynosić temperatura w lodówce? Eksperci radzą, aby ustawić temperaturę na 6-7 stopni Celsjusza. Im będzie niżej ustawiona temperatura, tym więcej prądu pobierze lodówka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *