Jak wymienić gniazdko elektryczne?

Wymiana gniazdka elektrycznego nie jest skomplikowaną czynnością. Z tego artykułu dowiesz się jak krok po kroku bezpiecznie zmienić gniazdko.

Krok 1

Ze względów bezpieczeństwa w pierwszej kolejności należy odłączyć zasilanie. Za pomocą próbnika należy upewnić się, że nie ma napięcia. Wówczas można przystąpić do wymiany gniazdka.

Krok 2

W kolejnym kroku należy zdemontować obudowę, a następnie sprawdzić schemat podłączenia. Oczywiście elektryk z uprawnieniami nie będzie mieć z tym problemu. Natomiast laik może sobie pomóc i wcześniej wykonać zdjęcia. Tutaj dodajmy, że osoba zupełnie nie znająca się na elektryce nie powinna jednak samodzielnie podejmować się interwencji w instalacje elektryczną.

Krok 3

Nowe rodzaje gniazdek są wyposażone w zaciski służące do montażu. Przed podłączeniem przewodów z gniazdek ściągamy izolacje z przewodu. Do wykonania tej czynności pomocne będą szczypce czy kombinerki. W instalacjach nowego typu będą się znajdować następujące przewody: fazowy (izolacja koloru czarnego albo brązowego), neutralny (niebieski) oraz przewód ochronny (zielono-żółty). Należy podkreślić, że tutaj wymaga się montażu gniazdka z bolcem (z uziemieniem). Bolec należy połączyć z ochronnym przewodem.

Krok 4

Po podłączeniu przewodów oczywiście należy schować kable do puszki i zamontować obudowy gniazdka. Następnie włączamy zasilanie i sprawdzamy czy jego działanie wykorzystując do tego celu próbnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *