Jaki jest prąd w gniazdku?

Pewnie wielu was zastanawiało się dlaczego w gniazdkach prąd ma 230V. Postaramy się w tym wpisie wszystko po kolei wyjaśnić.

Do gniazdek elektrycznych w naszych domach dostarcza się prąd o następujących wartościach:

Napięcie: 230 V

Częstotliwość: 50 Hz

Rodzaj prądu : przemienny

W tym miejscu warto wiedzieć, że napięcie w czasie ulega znacznym zmianą i ma coś na kształt sinusoidy. Wartość maksymalna napięcia wynosi 325V a wartość minimalna – 325 V.

Wyjaśnijmy też co to jest napięcie ujemne i napięcie skuteczne. Tutaj podkreślmy, że dodatni znak czy ujemny znak to tylko kierunek poruszania się w przewodzie elektronów. Przemienny prąd jak sama nazwa wskazuje cechuje się tym, że elektrony płyną w jedną, a potem w drugą stronę. Warto sobie prześledzić wykres prezentujący przebieg napięcia w prądzie przemiennym – napięcie 230V. Na wykresie na próżno można szukać wartości 230. Jest to uproszczenie. W rzeczywistości wykres ten przedstawia przebieg prądu przemiennego o skutecznym napięciu 230V.

Dlaczego zatem prąd w gniazdku ma napięcie 230V? Jest to kompromis „zawarty” pomiędzy skutecznością dostarczania mocy do odbiorników a bezpieczeństwem. Im mniejsze jest napięcie, tym lepiej dla naszego bezpieczeństwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *