Rodzaje gniazdek elektrycznych

Na świecie jest kilka rodzajów gniazdek i wtyczek. Podróżując do danego kraju warto wiedzieć, jaki rodzaj gniazdek tam obowiązuje. Inaczej można mieć problemy z naładowaniem choćby telefonu czy laptopa. Jakie są rodzaje gniazdek elektrycznych?

Gniazdko w Polsce

W Polsce obowiązują wtyczki typu E, zatem gniazdka są dostosowane do tego rodzaju wtyczki. Jeden otwór jest z fazą, natomiast drugi jest neutralny. Często pojawia się miejsce na uziemienie (bolec). Identyczne gniazdka montują choćby we Francji, Belgi czy Czechach.

Gniazdko F

Ten rodzaj jest nazywany często jako „schuko”. W miejsce bolca znajdują się klipy uziemiające (znajdują się po bokach wtyczki). F stosują m.in. Niemcy, Norwegowie, Holendrzy czy Austriacy.

Gniazdko A i B

Ten typ jest najczęściej spotykany w Ameryce. Amerykańskie gniazdko jest wyposażone w dwa płaskie otwory. Wtyczki w USA są zakańczane dwoma bolcami, które są do siebie równoległe. Oprócz USA tego rodzaju gniazdka znajdziemy w Meksyku, Kanadzie, Wenezueli czy Japonii. W krajach Ameryki można także spotkać się typem B, czyli wyposażonym dodatkowo w owalny otwór na bolec.

Gniazdko C

C czyli miejsce na dwa okrągłe bolce. Najczęściej pojawia się w RPA, ale czasami można je spotkać w krajach europejskich, np. na Cyprze.

Gniazdko G

Ten rodzaj znajdziemy przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Na gniazdku znajdziemy trzy otwory na prostokątne bolce. Gniazdko typu G jest montowane także m.in. w Chinach, Irlandii oraz Arabii Saudyjskiej.

Gniazdko K

Gniazdko jest podobne do C, ale posiada jeszcze otwór na okrągły bolec. Wygląda jak uśmiechnięta buźka. Ten rodzaj gniazdek znajdziemy np. w Danii, Bangladeszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *