Zmień sprzedawcę energii – wystarczą tylko 4 kroki

Już od 10 lat każdy odbiorca energii elektrycznej może swobodnie zmieniać sprzedawcę. Proces nie jest skomplikowany, a oszczędności wynikające z przenosin rachunku za prąd mogą być spore.

Porównanie ofert energetycznych

Pierwszym krokiem jest porównanie ofert, które aktualnie są dostępne na rynku. W ostatnim czasie pojawiło się sporo nowych ofert. Wiele z nich zawiera jakieś dodatkowe usługi typu np. pomoc elektryka w przypadku awarii, pakiet medyczny czy ubezpieczenie. Jak wyszukać oferty? Można zrobić sobie listę sprzedawców energii i po kolei przeglądać i analizować oferty energetyczne. Można sobie to ułatwić i skorzystać z pomocy porównywarki cen energii elektrycznej.

Wybór oferty

Wybór najlepszej oferty energetycznej to podstawa, jeśli dzięki zmianie sprzedawcy chcemy zaoszczędzić. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na cenę za kilowatogodzinę, choć nie tylko na to. Oszczędności wynikające z niskiej ceny energii elektrycznej mogą być zniwelowane przez choćby wysoką opłatę handlową czy inne dodatkowe opłaty. Pod uwagę należy brać także długość trwania umowy, czy możliwość podwyżek stawek za prąd. Większość sprzedawców proponuje gwarancje stałej ceny energii elektrycznej, a przypadku spadku cen także obniżkę stawek. Warto także zwrócić uwagę na długość trwania umowy.

Zawarcie umowy

Jeśli już mamy wybraną ofertę to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy. Dobrym rozwiązaniem jest także podpisanie pełnomocnictwa, które będzie upoważniać nowego sprzedawcę do załatwienia formalności związanych ze zmianą sprzedawcy. Jeśli zmiana sprzedawcy energii jest dokonywana po raz pierwszy to proces powinien trwać maksymalnie 30 dni. Każda kolejna zmiana oznacza krótszy okres – 14 dni.

Odczyt licznika prądu

W dniu kiedy wchodzi w życie umowa z nowym sprzedawcą ma miejsce odczyt licznika. Dokonuje go dystrybutor energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *